Egy különlegesen ünnepi, kultúrális rendezvény része is volt az idei, 2009-es Zentai Csata ünnepségsorozatnak Zentán. Ennek megnyitóján Goldsmied József, a magyarországi Égtájak Iroda programigazgatója talán az egyik legismertebb magyarországi fotós művészetét, Kaiser Ottóét mutatta be pár méltató gondolattal.
- „1997-ben, a Zentai csata 300. évfordulója alkalmából vettem részt először a zentai városi napokon és az eltelt évek során nem kevés időt töltöttem itt Zentán, megismertem a zentaiakat , a várost megszerettem és azt hiszem nem kevés, talán egy- két városnapi rendezvényen nem vehettem részt egyébb programok miatt. Épp emiatt ért megtiszteltetésként ez a felkérés, hogy nyissam meg ezt a fotókiállitást mely kettős kötődésű. Az egyik kötődés Zentához, a másik pedig Kaiser Ottó barátom szakmai munkája iránt. Ottóról hadd mondjak el annyit Önöknek, hogy 1953-ban született és az idén megkapta a Magyar Köztársaság Arany Érdem-keresztet. Pályáját fotóillusztrátorként kezdte, hosszabb ideig dolgozott műtermi fotósként is . Számos Magyarországon megjelenő hetilapnak és magazinnak volt munkatársa , az utóbbi időben azonban város, táj és portréfotókat készit valamint a határon túli magyar kultúrális élettel is foglalkozik. Munkájaiból számos album készült. Mára elmondhatjuk, hogy határozottan sikeres de regényes, hosszú út volt az, mire odáig jutott, hogy fotóművészként immáron a 18.kötetét jegyzi.
Kaiser Ottó elhivatott képirója ennek a különös délkelet-európai tájnak, amelyet szülőföldünknek mondhatunk és amelyet annyiféleképpen szeretünk. Kaiser Ottó közel egy esztendeig járta az országot és olyan fotókat készitett melynek láttán alighanem az itt élők is elcsodálkoztak. Magyarország ugyanis gyönyörű! Meseország! Még a kisebb települések is tele vannak csodákkal. Ottó, tiszteletreméltó profizmussal fényképzete le ezeket, ügyelve még a felhők habjaira, a pára permetjére is, és az ideális látószögekről ne is beszéljünk. Sajátos megfogalmazásokkal nem tolakodott soha a téma fölé. Segitségükkel kikerekedik az a kép, amely láttán-olvasván az ember rájön, Magyarország mégiscsak nagyszerű hely , kedvet kap hozzá és arra gondol,-sokkal jobban kellene rá vigyáznunk. Amikor ebben az évben, év elején elkezdük a Magyar Kultúrális Napok Szerbiában cimű fesztiválunk szervezését szinte evidencia volt , hogy Kaiser Ottó határon túli művészetek, alkotók iránti elkötelezettségét, látásmódját, világát ismerve , az ő műveivel reprezentáljuk hazánk csodáit a szerbiai közönségnek. Sikeres kiállitást rendeztünk munkáiból Belgrádban, amelyet Radovan Jelašić a Szerb Nemzeti Bank elnöke, Papp Sándor Magyarország belgrádi nagykövete és Végel László Kossuth-dijas iró nyitott meg a Szerb Nemzeti Bank épületében. A júniusban, Belgrádban bemutatott fotókiállitást láthatják most Önök is itt. Az utóbbi évek munkáit azonban, kétségkivül a határon túli irodalmi albumok fémjelzik inkább. Négy év alatt 22 országból hozta haza határainkon túl élő és alkotó magyar irók, költők , képzőművészek, zenészek portréját a Határtalan Irodalom cimű könyvének sorozatában. Több mint kétszáz művészt örökitett meg Londontól Amsterdamon és Rómán keresztül Marosvásárhelyig. Kaiser Ottó különleges vállalkozása során elkészitette a határainkon túl élő alkotóművészek portré és európai térképét. A fotóművész e munkáinak jellegzetessége hogy az alkotók lakhelyét, szellemi műhelyét is megörökitette. A Határtalan Irodalom cimű könyvének második részét tavaly, a könyvfesztiválon közel húsz, a világ különböző tájairól csak ezért odautazó magyar irók , költők, műforditók jelenlétében mutatták be. Köteteiben olyan nagyságok portréi szerepelnek mint Domonkos István, Farkas Árpád, Kántor Lajos, Határ Győző, Sütő András vagy Visky András. A művet és a hozzá kapcsolódó kiállitást Londonban is láthatták. Az albumokban megjelent portrékból válogatva nyilik majd egy kiállitás egy hónap múlva, az Égtájak Iroda által szervezett biennálé a Külhoni Magyarok Kultúrális Fesztiválja keretében is. Annak reményében nyitom meg Kaiser Ottó Magyarország 1000 csodái cimű fotókiállitást, hogy a már előbb emlitett Határtalan Irodalom cimű tárlatát Budapest után itt, Zentán, egy irodalmi est keretében , Vajdaság kultúrális központjában is láthatják."
Kaiser Ottó
A városi múzeum galériájában az odalátogatók egy hallatlanul gazdag fotótárlat szemlélői lehettek.
Ime néhány alkotás, kedves olvasóink, a kiállitott művészfotókból!